fbpx

Ett beige shakerkök i Kvarnby

Ett beige Shakerkök i Kvarnby

I Kvarnby i ett vackert trettiotalshus bor Sofie och hennes familj. När de tog över det fina huset var köket något som de ville renovera då där satt ett modernt kök i kombination med en del av ett gammalt funkiskök som sitter kvar där än idag. 

Ett stort och ljust shakerkök i nyansen “Sommarsand” som är en ljust beige nyans.
Kvar i köket står en sektion från förr, ett funkiskök, som paret valde att spara.

Köket är stort, med en lång sektion där spis och vask och diskmaskin i kombination med bänkskåp får plats. Mittemot står en halvt integrerad kyl och frys. En köksö skiljer köket från resterande rummet och blir en perfekt avställningsplats och yta för mat som ska serveras.

”Vi valde att ha ugnen på sidan mitt emot vaskskåpet, för att kunna ha den i ett högskåp i arbetshöjd. Både för att det är smidigt att lyfta in och ur saker men även för att det är mindre risk att barnen bränner sig på varma plåtar. Det var även önskvärt för oss att ha ett vanligt skåp under induktionshällen istället för en synlig ugn där.”

– Sofie

Integrerad ugn och fristående kyl/frys.

Vill du också renovera ditt kök med oss?

Första steget är att använda vår köksplanerare. Lägg in dina rumsmått och låt kreativiteten flöda!

Köksplaneraren fungerar endast på en dator, ej mobil eller surfplatta.

Vaskskåpet har centrerats vid fönstret. Till höger om vaskskåpet är diskmaskinen dold.

För Sofie och hennes man var det viktigt att köket skulle passa in naturligt med tanke på husets karaktär. Därför föll valet på ett shakerkök från Skandinaviska Shakerkök, handmålat med linoljefärg i nyansen “Sommarsand”.

Köket har integrerad ugn i ett högskåp för vitvaror och bredvid står en fristående kyl/frys. Diskmaskinen är dold bakom en front för diskmaskin, vilket ger ett stilrent intryck.

Köksö till vänster, spis rakt fram och till höger bakom vägg finns vask och en sektion med vitvaror.

Vid spishällen finns utdragslådor med lådinredning för redskap och bestick.

Extra bred spishäll

“Vi har bred häll och fläkt för att min sambo gillar att laga mat. Ugnen valde vi att ha på den sidan där kylskåpet står för att få den i arbetshöjd samt att minska risten för att barnen bränner sig. Sen även för  att kunna ha ett snyggt skåp under induktionshällen istället för en synlig ugn”
Tyget döljer ett element men ytan utnyttjas för även till att förvara en kökspall. Perfekt att ha tillgänglig när något av familjens barn vill hjälpa till med köksbestyr.
En vacker plats för att hantera disk.
Kökets alla fönster gör rummet ljust.

”Med två små barn i hemmet kändes ett kök i massivt trä som det rätta valet. Vi kommer få njuta av vårt fantastiska kök under många år och kan lättare laga eventuella skador. Att köket dessutom är otroligt vackert gjorde valet ännu enklare”

— Sofie, Kvarnby
@sofiejohansson

Här syns en utdragshylla för hörnskåp. De är perfekta för att utnyttja hörnet maximalt.
Mitt emot sitter ännu ett hörnskåp.

Ett stort kök med mycket förvaring och många ytor för att tillreda både mat och pyssla med andra projekt.

– Det är bra med de rustika lådorna och knoppar som inte minstingen kan öppna själv, det blir nästintill som barnsäkrade lådor fast utan jobbiga spärrar som man annars måste köpa till. Älskar också de mjukstängande lådorna.
Sen uppskattar jag de supersnygga avfallssorteringslådorna som inte är i plast utan rostfritt stål.
Shakerkök i kombination med den gamla sektionen, i form av ett funkiskök, från förr.
Bänkskivan löper hela vägen fram till fönstret.
Köket har kompletterats med en kroklist från Norrgavel.

Hörnskåp med utdragbara hyllplan gör så att hörnet utnyttjas maximalt och du kommer enkelt åt allt som placeras längst in genom att dra åt hyllan.

– I det ena hörnskåpet har vi kastruller och i det andra står det köksmaskiner av olika slag.
Köket är målat i en sandfärgad ton, en av Skandinaviska Shakerköks baskulörer som heter “Sommarsand”.
Köksön bidrar inte enbart till förvaring utan skapar även en sittyta på andra sidan. 
Inuti lådorna hittar vi bestickinsatser och lådinredning av massivt trä. Alla insidor är behandlade med linolja.

Om shakerköket i Kvarnby

Typ av kök: Shakerkök
Färg: Sommarsand.
Bänkskiva: Ek, som paret införskaffade på egen hand i byggvaruhandeln.
Blandare: Tapwell
Knoppar: “Friluftsstaden” från Byggfabriken.
Skomakarlampor: Köpta begagnade
Barstolar: Norrgavel
Induktionshäll, spisfläkt, ugn, kyl & frys: Electrolux
Väggfärg: “Kalk” från Jotun.
Instagramkonto: @sofiejohansson

Foto & Text: Gina Mannberg för Skandinaviska Shakerkök

Du kanske även skulle gilla dessa kök;

Köket hemma hos Ola Lustig i Enskede

Titta in i köket hemma hos @olalustig
Titta in i huset i Floda som fick sig ett lyft med 1920-talsmoduler i kök, badrum och tvättstuga.
Våga färg! Med linojlefärg är det enkelt att måla om.