Förutom shakerkök har vi 1920-talskök. Vissa kunder efterfrågar kök till deras bostäder från sekelskiftet och årtiondena därefter som 1910 och 1920-tal. Tiden då “stenstäderna” växte fram i Sverige. Hur ser då ett sekelskifteskök eller ett 1920-talskök ut? Kring sekelskiftet fanns det egentligen inga typiska köksmöbler. De mer välbeställda hade kanske en porslinsho, en AGA-spis och ett stort skåp för tallrikar mm. Man byggde fortfarande skåpen i massivt trä och målade med linoljefärg. Runt 1920-talet började man ta till mer moderna material som plywood som gav stabilitet i luckorna. Då började man också med rostfria diskbänkar. Fortfarande målade man skåpen med linoljefärg.
Undrar du hur du ska inreda ditt sekelskifteskök eller ditt 1920-talskök? Om du vill vara tidstypisk utan att få en replika? Då kanske våra 1920-talskök är något för dig?
Vi älskar shakerskåpens rena stramhet och har utgått ifrån den när vi tog fram vårt 1920-talskök. Vi har låtit oss influeras av kök från sekelskiftet och 1920-talet och därför lagt till lite mer form och utsmyckning. Vi tycker de passar utmärkt i bostäder från sekelskiftet och fram till 1920-talet.